• info@odtululerokullari.com

     

    Yaz kampı yaz aylarında çocuklara yüzme, oyun, dans, şarkı söyleme aktiviteleri sunar. 6-17 yaş aralığındaki çocukların en verimli olduğu dönemde eğlenerek öğrenme, sosyalleşme, gerektiğinde konaklama imkanı sunan programlardır. Programın amacı, öğrencinin güvenliği ve kışın temposundan kurtulup stres atmasıdır. Yapılan etkinliklerde grup sorumluluğu oluşur. Bunun yanında yapılan sosyal aktiviteler ile öğrenciyi gelecek hedefe hazırlama hedefine sahiptir.
    Yaz kampının öğrenciye kattığı değerler şunlardır: 1) Yaz kamplarında çocuklar, arkadaşlarıyla beraber sosyalleşme imkanı bulurlar. Çocukların birbirleriyle kaynaşmaları için aktiviteler de düzenlenir. 2) Öğrencilerin becerileri artıp, özgüvenleri çoğalır. Yapılan her etkinlik çocuklara yeni anı oluşturacaktır. 3) Spor ve fiziksel aktivitelerle daha sağlıklı bünyeye sahip olurlar. Sanatsal aktivitelerle ise ressam ve nakkaş gibi çeşitli mesleklere dokunurlar ve el becerileri gelişir. 4) Doğayla ilgili yapılan etkinlikler çevreyi keşfetmesini ve tabiat sevgisine sahip olmasını sağlar. Bununla beraber izcilikte öğrenirler. 5) Kendi ilgi alanlarını keşfeden çocuklar, geleceğe yönelik meslek planları yaparlar. 6) Çocukların paylaşımcı, yardımsever ve maceracı taraflarını ortaya çıkarmasına ve kendi benliklerinin farkına varmasında fayda sağlar. Yaz kampları özellikle asosyal ve çekingen olan çocuklarda olumlu etki yapar. Çocuklar arkadaş gruplarıyla kaynaşma ve beraber vakit geçirme olanağına sahip olur. Çocuklar kampta kendi işlerini kendileri yaparlar. Çünkü başlarında onlara ne yapmaları gerektiğini söyleyen ebeveynleri yoktur.
    Yaz okulları sadece çocuklara değil, çeşitli eğitim kurumlarında büyüklere de verilmektedir. Bu kamplarda profesyonel eğitim desteği alınarak, grup bilinci aşılanmaya çalışılır. Profesyonel eğitim desteğinin yanında öğrenciler bir amaç doğrultusunda ilerleyerek, motivasyon desteği alırlar. Liselere yönelik yaz kamplarında sanatsal aktivitelerin yanında, akademik kamplar da verilir. Bu sayede öğrenci yaz tatilini boş geçirmeyi, gelecek döneme hazırlık yapar. Öğrenciler grup halinde hareket etmeyi öğrenir ve kariyer hedefleri hakkında fikirlerinin oluşması sağlanır.
    Öğrenciler isteği doğrultusunda akademik veya sanatsal aktivitelere katılabilir. Sanatsal aktiviteler olarak öğrencilere tiyatro, el sanatları, müzik, halk oyunları doğa vb. kamplar yapılır.