• odtululerdershanesi@gmail.com

     

    Ülkemizdeki eğitim sisteminin önemli bileşenlerinin başında özel okullar gelir. İyi bir eğitim ve iyi bir gelecek kazandırma konusunda oldukça tecrübeli olan özel okullar sayesinde ilköğretim ve lise çağındaki öğrencilerin iyi bir eğitim alabilmesi mümkün olur. Eğitim alanında öğrenciler arasında ciddi bir rekabet olmasından dolayı son yıllarda aileler çocuklarını özel özel okullara daha fazla göndermeye başladılar. Başta İstanbul, Ankara, İzmir gibi büyükşehirler olmak üzere ülkemizin dört bir yanında faaliyet gösteren özel okulların sayısı son yıllarda bir hayli arttı. Daha iyi imkanlarla eğitim sunmasından dolayı devlet okulları yerine daha çok tercih edilmeye başlanan özel okullar, daha uygun fiyatlarla daha çok öğrenciye hizmet sunabilmek için özel okul bursluluk sınavları düzenliyorlar. Bu sınavlara katılan öğrenciler, sınavlarda elde ettiği başarı oranında özel okullardan indirim kazanıyor. Bu sınavlarda elde edilen burs sayesinde öğrenciler daha kaliteli bir eğitimi daha uygun fiyatlara alma şansına sahip oluyorlar.

    Özel okullar öğrencilerin daha iyi eğitim alabilmesi için çok daha dikkatli davranırlar. Özel okullarda eğitimin az kişilik sınıflarda yapılması bu okulların en önemli avantajı olarak karşımıza çıkıyor. Sınıf mevcudu düşük olduğu zaman öğretmen, her bir öğrencisine daha çok vakit ayırma imkanı buluyor. Ayrıca özel okullarda gelişmiş bir psikolojik danışmanlık ve öğrenci koçluğu hizmetleri bulunması da bir başka avantajlı nokta. Psikolojik danışmanlık hizmetleri ile eğitim süresi boyunca öğrencinin psikolojik anlamda en iyi seviyede olması sağlanırken, öğrenci koçluğu hizmeti ile de öğrencinin yeteneklerinin tespitine yönelik çalışmalar yapılır. Özel okullar daha çok öğrenciye ulaşabilmek için özel okul bursluluk sınavları düzenler.

    Temel lise, kolej ve özel okul gibi özel eğitim kurumlarında okuyan öğrenciler için devlet tarafından teşvik uygulaması vardır. Teşvik uygulaması sayesinde özel okulda öğrenim gören öğrencilerin okul ücretinin bir kısmı devlet tarafından karşılanır. Öğrenciler özel okul bursluluk sınavları özel okulların düzenlediği sınavlara girerek ekstra burs da kazanabilirler. Ailelerin çocuklarını özel okullarda okutabilmesi için devlet teşviki ve özel okul bursluluk sınavları gibi çeşitli fırsatlar vardır.