• odtululerdershanesi@gmail.com

  Özel Okul Bursluluk Sınavı 2020

  Her aile çocuğunun en iyi koşullarda eğitim almasını hem kendisine hem topluma faydalı bir birey olmasını istiyor. Alınan eğitim ne kadar iyi ise gelecekte çok daha iyi işler buluyor. Çok daha iyi kazançlar elde ediyor. Kimi aile devlet okullarından çok daha fazla olanak sunduğu için çocuklarını özel okullarda okutmak istiyor ama bazı ailelerin ekonomik şartları özel okula göndermeye yetmiyor. İşte böylesi durumlarda da özel okul bursluluk sınavı kazanılarak özel okullarda burslu olarak okuma şansı doğuyor.

  Özel okul bursluluk sınavı birçok okul için yapılıyor. Okulların bu sınavları sayesinde çok yetenekli, gelecek vaat eden birçok genci bu okullarda okuma şansına sahip oluyor. Özel okul bursluluk sınavı hem ilkokul hem orta öğrenim hem lise bazında ara sınıflar içinde yapılabiliyor.

  Bursluluk Sınavında Aranan Koşullar ve İstenen Evraklar

  Özel okul bursluluk sınavı için sınava katılacak öğrencilerden herhangi bir ücret talep edilmiyor. Sınavdan önce öğrenci kimlik belgesi ile sınava gireceği okula başvuru yapması ve sınava gireceğine dair matbu evrakı alması gerekiyor. Hangi sınıf için girecekse o sınıfta olduğunu belgelemesi gerekiyor. Genellikle birçok özel okulda 3. Sınıftan başlayıp, 11. Sınıfa kadar devam eden bursluluk sınavları bulunuyor. Sınavlar genelde şubat aylarında yapılıyor.

  Sürece Dair Bilgilendirme

  Özel okul bursluluk sınavı hangi okulda ne zaman yapılıyor öğrenmek için mutlaka özellikle gidilmek istenen okulun bu konuda olan duyurularını takip etmek gerekiyor. Özel okul bursluluk sınavı bilgileri okulların kendi internet siteleri üzerinden, sosyal medya hesaplarından hangi tarihte yapılacağı duyuruluyor. Sınavlarda her okul kendince uygun gördüğü hangi sınıftan bursluluk sınavı açtı ise o müfredata uygun sorular soruyor. Sorulara öğrencilerin verdiği doğru yanıtlara göre tam burslu yani ücretsiz, yarı burslu, yüzde yirmi beş burslu gibi özel indirimler uygulanıyor ve öğrenciler o sınıfta okuduğu sürece o burstan faydalanıyor. Kimi okullar bu bursluluk sınavlarını lise ise dört yıl boyunca da yapabiliyor. Özel okul bursluluk sınavı sonuçta okuldan okula değişiklik gösteriyor. O yüzden süreci dikkatlice takip etmek gerekiyor.