• odtululerdershanesi@gmail.com

  Özel Liseler

  Çoğu ebeveyn çocuğu her zaman en iyi eğitimi alsın ister. Hem akademik hem de sosyal anlamda çocuğu bir tık daha ileriye taşımak isteyen veliler çocukları için özel okulları tercih ederler. Bu genelde öğrencinin lise döneminde gerçekleşir.
  Özel liseler öğrencileri sosyal anlamda da akademik anlamda da geliştirir. Özel liseler spor branşlarında diğer okullara göre daha iyidir. Onlara sağlanan fonlar sayesinde okullarda en iyi ekipmanlar kullanılır. Öğrenciler spor saatlerinde enerjilerini atarlar. Bunun yanı sıra futbol, voleybol, basketbol takımlarına girerek sosyal müsabakalara katılarak başarılı olabilir ve özgüven kazanabilirler. Özel okullar sadece spor branşında değil bilim alanında da bu tarz imkanlara sahiptir. Laboratuvar ortamlarında gençler deney yaparak fen bilimleri alanında daha başarılı olabilecekleri gibi deneyler yaparak da yarışmalara katılma imkanları daha fazladır. Bunun için gerekleri araç ve ortamlara sahiptirler.
  Özel liseler, özellikle son zamanlarda sınava hazırlık amacıyla tercih edilmektedir. Veliler dershane, etüt merkezi gibi seçenekler yerine özel liseleri tercih ederek çocuklarının tamamen aynı ortamda bir almalarını tercih etmektedirler. Özel liseler, öğrencileri 11. sınıftan itibaren sınava hazırlamaya başlar. Bu uygulamanın amacı öğrencilerin rakiplerinden önce çalışmaya başlayarak onların önüne geçebilmelidir. Özel liseler bu süreçte nasıl bir yol izliyor?
  Özel liseler öğrencilerine müfredata uygun bir şekilde eğitim programı oluştururken buna ek olarak sınav programı oluşturarak öğrencileri sadece on sene değil iki yıl boyunca sınava hazırlıyor. Bu sayede öğrenciler bilgiyi ezberlemeye değil öğrenmeye odaklanıyorlar. Düzenli olarak yapılan tarama testleri sayesinde öğrencilerin eksik konuları tespit ediliyor. Özel liseler bu eksik konuların giderilmesi için öğrencilere birebir ders imkânı sunuyor. Öğrenciler eğitim koçları tarafından oluşturulan programlara uyarak eksiklerini gideriyor. Bu süreçte özel liseler tabii ki öğrencilere düzenli aralıklarda deneme sınavı da yaparak onları sınava hazırlıyorlar. Öğrenciler sınav esnasında zamanı nasıl yöneteceklerini ve stresle nasıl başa çıkacaklarını denemeler esnasında öğreniyorlar.
  Özel liseler öğrencilerini mezun ettiğinde onları sadece sınav kazanmış bireyler değil sportif, özgüvenli ve düşüncelerini ifade edebilen insanlar olarak görmek istiyorlar. Tam da bu sebepten onlar her alanda imkanlar sunarak becerilerini geliştirmeyi amaçlıyorlar.