• odtululerdershanesi@gmail.com

  Özel Lise Fiyatları

  Eğitim hayatı basamaklarla doludur. Anaokulu ile başlayan serüveni ilkokul, ortaokul, lise ve üniversite serüvenleri takip eder. Bu basamaklarda en kilit nokta lisedir. Çünkü lise döneminde öğrencilerin derslerine daha çok yoğunlaşarak üniversite kazanabilmek için sınava girmeleri gerekir. Her ebeveyn gelecekte daha iyi yerlere gelebilmeleri için çocukları lise sürecini iyi atlatsın ister. Bu sebepten bazı aileler çocukları özel bir eğitim alabilsin diye özel liseleri tercih ederler. Tabi bu süreçte akıllara ilk gelen şey özel lise fiyatlarıdır.
  Özel Lise Fiyatlarını Etkileyen Unsurlar
  Özel lise fiyatlarını etkileyen üç temel etken vardır. Bu etkenlerden birincisi okulun akademik geçmişi ve başarısıdır. Eğitim kadrosu başarılı, bulundukları çevrede öğretmenlerinin ve mezun öğrencilerinin ismi duyulmuş okullar diğer okullara nazaran daha çok tercih görmekte ve bu sebepten biraz daha yüksek ücrete sahiplerdir. Bu tarz özel lise fiyatlarının yüksek olmasının diğer sebebi ise öğrencilerin kullandıkları materyallerin en kaliteli olanlar arasından seçilmesidir.
  İkinci temel etken ise okulun bulunduğu konumdur. Büyükşehirlerde bulunan özel liseler küçük şehirlerde bulunan özel liselere göre daha yüksek bir fiyata sahiptirler. Bunu sebebi büyükşehirde yaşamanın daha maliyetli olması olabileceği gibi büyükşehirlerde özel liselerin daha çok talep görmesi de olabilir.
  Son ve belki de çoğu öğrencinin daha çok ilgisini çeken etken ise okulun sosyal anlamdaki etkinlikleridir. Bazı özel lise fiyatlarının diğer okullara göre daha fazla olmasının sebebi gerek sportif gerek sanatsal etkinliklere ayırdıkları bütçelerin diğer liselere göre daha fazla olması da olabilir.
  Özel Lise Fiyatlarına Burs Sınavlarının Etkisi
  Özel lise fiyatları genel anlamda baktığımızda fazla da olsa başarılı öğrenciler için avantaj sağlayan bursluluk sınavları da birçok özel lise tarafından yapılmaktadır. Öğrencilerin sınavlarda sağladıkları başarıya oranla yüzdelik belli bir miktar eğitimlerine maddi destek sağlanmaktadır. Hatta bazı liseler spor ile ilgilenen bu anlamda başarılı olan öğrenciler için ek olarak spor bursu kontenjanı da açmaktadır. Bu tarz burslar, ebeveynlerin yükünü hafifletmekte beraber maddi yetersizliği olan başarılı öğrenciler için de kaliteli eğitim almalarına yardımcı olur.