• odtululerdershanesi@gmail.com

     

    Öğrencinin geleceği açısından üniversite sınavları çok önemlidir. Sınav sonucuna göre seçilen bölüm, öğrencinin hayatını etkiler. Öğrencilerin ileride seçtikleri bölümlerden pişman olmaması için üniversite sınavına iyi hazırlanması ve uzman tercih rehberi ile kendisine en uygun bölümü seçmeleri gerekmektedir. Bu konuda kaliteli ve onlara yardımcı olacak okullar da son derece önemlidir. Öğrencilerin 12. sınıfa kadar olan eğitim hayatlarında temellerinin sağlam olabilmesi gerekmektedir. 12. sınıfa gelen öğrencilerin sağlam olmayan temellerini, son sınıfta tamamlaması zor olur. Özel liseler öğrencileri 12. sınıfa kadar uzmanlar eşliğinde planlı ve programlı olarak istenilen seviyeye getirir. Lise son sınıfta özel liselere katılan öğrenciler ise, özel ders ve yetiştirme programları ile sınıfın ders seviyesine uygun olarak yetiştirilir.

    Artan sınıf mevcutları ile devlet liselerinde ders işlemek zorlaşmaktadır. Bu yüzden pek çok aile özel liseyi tercih etmektedir. Özel liseler, sınıf mevcutlarını normal liselere oranla daha az tutarak, öğrencilere kaliteli eğitim olanağı sunar. Öğrencinin psikolojik desteğini sağlayan rehberlik servisleri, aynı zamanda öğrenciye kariyer belirlemesinde de yardımcı olur.  Yapılan sınav takipleri ile öğrencinin seviyesi her geçen gün bir adım öteye taşınır.

    Buraya kadar özel liselerin avantajlarından bahsettik. Şimdi ise bir diğer önemli konu olan özel lise fiyatlarından bahsedeceğiz. Günümüzde pek çok aile özel okul masraflarını öderken zorlanmaktadır. Bu aileler evlatlarını hangi özel liseye vereceğini belirlemeli ve bütçesine uygun olan kolejleri önceden araştırmalıdır. Her bütçeye uygun özel lise fiyatları vardır.  Özel okula çocuklarını veren aileler, özel okulun en uygun fiyatlarını bile yüksek bulabilir. Fakat öğrencinin sınavdan istediği puanı alacağı ve istediği bölüme yerleşeceği düşünüldüğü zaman, özel okulun verdiği fiyatlar da çok makul gelecektir.

    Özel liseler aileye fazla baskı kurmamaya çalışırlar. Aileye uygun taksit seçenekleri ile ödemeyi erteleme şansı sunarlar. Ayrıca dönem içinde bursluluk sınavları yaparlar.  Öğrenci, bursluluk sınavından aldığı başarı puanına göre özel lisenin fiyatında ekstra indirim alır.  Son olarak veli, devletin verdiği teşviklere başvurarak, özel imkanlardan yararlanabilir.