• odtululerdershanesi@gmail.com

     

    Ülkemizdeki eğitim sisteminin önemli kurumlarının başında özel okullar gelir. Eğitim alanında oldukça iyi bir tecrübeye sahip olduklarından öğrenciye son derece kaliteli bir hizmet sunma kapasitesine sahiptirler. Sağladıkları imkanlardan dolayı günümüzde özel okullar yoğun bir şekilde tercih edilir. Devlet okullarında kalabalık sınıflar ile eğitim verilmesi özel okulları devlet okullarına göre ön plana çıkarır. Özel okullar düşük sınıf mevcudu ile hizmet verdiklerinden dolayı her bir öğrenci için daha çok fazla vakit ayrılabilir. Günümüzde özel okullar başta nüfusun yoğun olduğu yerler olmak üzere ülkemizin hemen her tarafında bulunurlar. Ankara Kızılay özel okullar sayıları, çeşitliliği ve kalitesi itibariyle gerek veliler gerekse de öğrenciler için son derece önemli bir konuma gelmiştir.

    Eğitimde sınıf mevcudunun az olmasının yanında okulda kaliteli bir psikolojik danışmanlık ve rehberlik birimi ve öğrenci koçluğu hizmeti olup olmaması da oldukça önemlidir. Devlet okullarında çok fazla öğrenci eğitim gördüğünden dolayı psikolojik danışmanlık ve rehberlik birimleri bulunsa bile her bir öğrenci ile ilgilenilecek yeteri kadar zaman bulunması mümkün olmaz. Özel okullarda öğrenci sayısının az olduğundan dolayı psikolojik danışmanlık servisleri oldukça işlevsel olarak güzel faaliyetler gerçekleştirebilirler.

    Psikolojik danışmanlar öğrencilerin eğitim dönemi boyunca yaşayabilecekleri psikolojik iniş çıkışlarla ilgilenirler. Bu sayede öğrenci eğitimini ruhsal anlamda daha iyi noktada tamamlar. Bunun yanında özel okullarda öğrenci koçluğu hizmeti de bulunur. Bu hizmet ile öğrencinin ilgi alanlarının ve yeteneklerinin ortaya çıkarılması için çeşitli çalışmalar yapılır. Kızılay özel okullar sayesinde öğrencilerin kaliteli bir eğitim hayatı yaşaması mümkün olur.

    Veliler için öğrencilerinin iyi eğitim almasının yanında aldığı hizmeti uygun fiyatlara alabilmek de oldukça önemlidir. İyi bir araştırma yapılarak çok kaliteli hizmet veren ve uygun fiyatlı özel okul bulabilmek mümkün olacaktır. Ayrıca ülkemizde devlet tarafından özel eğitim kurumlarına yönelik teşvik uygulaması vardır. Bu uygulama ile özel okul ücretinin bir kısmı devlet tarafından karşılanır. Bununla birlikte özel okullar tarafından düzenlenen bursluluk sınavları ile öğrencilere başarıları oranında indirim imkanı verilir. Bu sayede Kızılay özel okullar rahatlıkla tercih edilebilir.