• odtululerdershanesi@gmail.com

     

    Düşük sınıf mevcudu ile derslerin yapılması eğitim kalitesini etkileyen kriterlerin başında gelir. Az mevcudu olan sınıflarda öğretmen, her bir öğrencisine daha çok zaman ayırabilir. Ayrıca öğrencinin eksik konularının giderilmesi için birebir çalışma ve etütler yapabilir. Eğitim kalitesini etkileyen bir diğer konu ise rehberlik ve danışmanlık faaliyetleridir. Bu faaliyetler ile öğrencinin ilgi alanları ve yetenekleri ortaya çıkarılırken öğrencinin daha verimli ve performanslı çalışabilmesi için psikolojik destek de öğrenciye sunuşur. Devlet okullarında sınıf mevcutlarının yüksek olması, okulların yeterli seviyede fiziksel imkanlarının bulunmaması, rehberlik faaliyetleri için öğrencilere yeterli sürenin ayrılmaması gibi sebeplerden dolayı eksiklikler bulunur. Eğitimin daha iyi olabilmesi için en iyi özel okullar belirtilen tüm özelliklere sahip bir şekilde eğitim verirler.

    En iyi özel okullar sahip oldukları yüksek seviyeli imkanlar ile öğrencilerin daha kaliteli eğitim almasını sağlarlar. Özel okullarda sınıf mevcutları oldukça düşük olduğundan dolayı öğrenciye daha çok zaman ayrılır. Ayrıca özel okullarda gelişmiş danışmanlık ve rehberlik sistemi ile öğrenci koçluğu uygulaması vardır. Bu uygulamalar sayesinde öğrencinin yetenekleri keşfedilir, hangi mesleği daha iyi yapabileceği belirlenir ve eğitim sürecinde ruhsal anlamda yaşayabileceği sorunların önüne geçilir. Böylece öğrencinin eğitimini en kaliteli şekilde alması sağlanır.

    Ülkemiz sınav ve eğitim sisteminin sık sık değiştiği bir ülkedir. Bu yüzden müfredatta yapılan değişiklikler takip edilmediğinde öğrencilerin başarılı olması oldukça zor hale gelir. Özel okullar yapılan değişiklikleri yakından takip ederler. Bu sayede değişen sisteme kolaylıkla uyum sağlayabilirler. En iyi özel okullar sistem değişikliklerine karşı tedbirini alarak eğitimin aksamasının önüne geçerler.

    Devlet son yıllarda özel okullarda öğrencisi bulunan ailelere devlet teşviği sağladığından dolayı özel okullara olan ilgi artmıştır. Başta İstanbul, Ankara, İzmir olmak üzere bir çok şehirde yeni özel okullar açılmıştır. Hem teşvik sistemi hem de özel okul sayısının artışı ile birlikte özel okullar arasındaki rekabetten dolayı en iyi özel okullar oldukça makul fiyatlara öğrencilere eğitim vermektedir. Böylece aileler açısından çocuklarının iyi bir eğitim alarak iyi bir geleceğe sahip olması çok daha kolay bir hal almıştır.