• odtululerdershanesi@gmail.com

    Ankara’nın En İyi Özel Liseleri 2020

    İyi bir eğitim almak her çocuğun hakkı olduğu gibi her anne babanın da çocukları için istediği en önemli şeydir. İlköğretim ile başlayan eğitim hayatı ortaöğretim ile devam ediyor. Bu seviyelerde genelde ikamet edilen mahalledeki okullar tercih edilir. Fakat eğitim seviyesi lise düzeyine geldiği zaman artık daha titiz davranılır, en iyi özel liseler ve devlet liseleri araştırılmaya başlanır. Dikkatle incelendiğinde bu okullar arasındaki fark açıkça görülmekte ve en iyi özel liselerin daha verimli olduğu anlaşılmaktadır. Ortaöğretimi de bitirdikten sonra eğitimine liseden devam etmesi gereken öğrenciler öncelikle bir sınava tabii tutulur ve buradaki puana göre liselere yerleştirilir. En iyi özel liseler de başarı oranı daha yüksek öğrencileri kabul eder. Peki, nedir özel lise?
    En iyi özel liseler araştırılırken özel lisenin aslında ne olduğunu bilmekte fayda vardır. Özel liseler, devlet okulu olmayan ve özel kurumlar tarafından kurulan liselerdir. Yakın geçmişe kadar en iyi özel liseler yerine en iyi dershaneler araştırılıyordu. Çünkü önceden dershane olarak eğitim hizmeti veren kurumlar, yasalarda yapılan değişikliklere göre liseye dönüştüler. Dershane kurumları tamamen kaldırıldığı için dershane olarak hizmet veren eğitim kurumları “temel lise” adı ile eğitim vermeye başladı. Literatürde temel lise adını alan bu eğitim kurumlarından kısaca özel lise olarak bahsedilebilir. Peki, en iyi özel liseler hangileri?
    Yasalardaki değişikliklerden sonra bazı dershaneler tamamen kapanırken pek çoğu temel liseye dönüştü ve en iyi özel liseler arasında yer alabildi. En iyi özel liseler arasında olmak için kurumda gerçekten kaliteli eğitimler verilmelidir. Profesyonel bir kadroya sahip olması gereken en iyi özel liseler, ders araç gereçleri konusunda da eksiksiz olmalıdır. Çünkü en iyi özel liselerin referansları öğrenciler ve velilerdir. Söz konusu özel lisede başarı oranı düşük ise elbette bu liseye olan rağbet azalacaktır. Dolayısıyla en iyi özel liseler arasından çocuklarınız için seçim yaparken bu noktalara dikkat etmelisiniz. Özel lise fiyatları da dikkat edilmesi gerekenler arasında yer alsa da eğitim kalitesi daha ön planda tutulmalıdır.