• odtululerdershanesi@gmail.com

     

    Ailelerin en önem verdiği konuların başında çocuklarının iyi bir eğitim alması gelmektedir. İyi bir eğitim sayesinde çocuklar iyi bir meslek sahibi olabilir ve bu sayede daha kaliteli bir geleceğe kavuşabilirler. Bu sebeple aileler çocuklarının eğitimi için devlet okullarının yerine günümüzde özel eğitim kurumlarını tercih ediyorlar. Tercih edilen bu özel eğitim kurumlarının başında ise özel okullar geliyor. Özel okullar sahip oldukları bir çok avantajlı durum sayesinde öğrencilerin çok daha kaliteli eğitim almasına olanak sağlıyor. Son yıllarda sayıları gittikçe artan özel okullar, başkent Ankara’da da yoğun bir şekilde çalışma yürütüyorlar. Ankara özel okul sayısı ve çeşitliliği itibariyle oldukça şanslı olan yerlerden biridir.

    İyi bir eğitim için gerekenlerin başında eğitimin sınıf mevcudunun az olarak yapılması gelir. Sınıf mevcudu az öğrenciden oluştuğu takdirde öğrenci derste daha interaktif bir hal alabilir. Öğretmen de az öğrenci olduğundan dolayı her bir öğrencisine daha çok vakit ayırabilir. Özel okullarda sınıflarda az öğrenci olduğundan dolayı dersler çok daha verimli bir şekilde işlenebilir.

    Eğitimde derslerin verimli bir şekilde işlenmesinin yanı sıra okulda yeterli bir psikolojik danışmanlık ve rehberlik biriminin olması da gerekir. Bu birim sayesinde öğrencilere eğitim süreci boyunca psikolojik destek sunulur. Bu sayede öğrencinin eğitim döneminde yaşanabilecek ergenlik problemlerine, gelecek kaygılarına, psikolojik dalgalanmalarına çözüm bulunur. Bu birimlerde ayrıca öğrenci koçluğu hizmeti de bulunur. Bu hizmet sayesinde öğrencilerin ilgi duyduğu alanların öne çıkarılması sağlanır. Bu sayede öğrenci, uzman eğitmenler ile birlikte kariyer planlaması yaparak daha kaliteli bir hayat yaşayacağı meslek seçebilir.

    Ankara özel okul çeşitliliğinin yüksek olduğu şehirlerin başında gelir. Şehrin bir çok yerinde çeşitli özelliklere sahip özel okullar bulunur. Ankara özel okul sayısı fazla olduğundan dolayı iyi bir araştırma ile kaliteli ve uygun fiyatlı bir özel okul bulunması mümkün olur. Bu araştırma sırasında okulun fiziki koşullarına, öğretmen kadrosuna, psikolojik danışmanlık biriminin bulunup bulunmamasına dikkat edilmelidir. İyi bir özel okul sayesinde öğrenci devlet okullarında alacağı eğitimden çok daha kaliteli bir eğitim alabilir.