• odtululerdershanesi@gmail.com

     

    İyi bir eğitim için gerekli şartların başında düşük sınıf mevcudu ile derslerin yapılması gelir. Bu sayede öğretmen, öğrencileri ile daha iyi ilgilenilir ve öğrencinin eksiklilerinin giderilmesi için birebir çalışma ve etütler gerçekleştirilebilir. Bunun yanında eğitimde rehberlik ve danışmanlık faaliyetleri de eğitimin olmazsa olmazsa arasındadır. Bu faaliyetler ile hem öğrencinin potansiyeli ve yetenekleri ortaya çıkartılır hem de eğitim sürecinde öğrencinin ihtiyaç duyacağı psikolojik destek öğrenciye verilir. Devlet okullarında gerek sınıf mevcutlarının yüksek olması gerekse de okulların fiziksel imkanlarının yeterli seviyede olmaması gibi nedenler ile iyi eğitim faaliyetleri gerçekleştirmede eksikliklere sahiptir. Ülkemizin başkenti olan Ankara en iyi liseler sıralamasında ilk sıralarda yer alan liselere ev sahipliği yapıyor.

    Özel liseler sahip oldukları imkanlar ile öğrencilerin daha kaliteli eğitim almasına olanak tanır. Özel liselerde sınıf mevcudu düşük olduğundan öğrencinin anlamadığı konularda birebir dersler ve etüt faaliyetleri gerçekleştirilebilir. Bununla birlikte özel okullarda gelişmiş danışmanlık ve rehberlik sistemi ile öğrenci koçluğu uygulaması bulunur. Bu uygulamalarla hem öğrencinin ilgi alanları keşfedilerek daha başarılı olacağı bir meslek seçmesini sağlanır hem de öğrencilerin yoğun ve zorlu çalışma süreçlerinde ortaya çıkabilecek ruhsal problemlerinin önüne geçilebilir. Böylece alınan eğitim kalitesi en yükseğe çıkarılır.

    Ülkemizde sık sık değişen sınav ve eğitim sistemi yakından takip edilmezse öğrenicinin başarılı olması mümkün değildir. Özel liseler yapılan değişiklikleri yakından takip ettiklerinden dolayı yeni sisteme hızlı bir şekilde kolaylıkla uyum sağlar. Bu sayede öğrenci yeni sisteme uygun bir eğitim aldığından rakiplerinden avantajlı bir hale gelir. Ankara en iyi liseler açısından şanslı olduğundan dolayı öğrencilerin diğer bir çok şehire oranala daha iyi eğitim alabildiği şehirlerin başında gelir.

    Devlet son yıllarda özel liselerde öğrencisi bulunan ailelere devlet teşviği vermektedir. Bu sayede özel liselere olan ilgi artmış ve başta büyükşehirler olmak üzere bir çok şehirde yeni özel liseler açılmıştır. Ankara en iyi liseler açısından oldukça şanslı şehirlerin başında gelir. Ankara’da özel okullar çeşitli ücretler ve çeşitli imkanlarla faaliyet gösterir. Böylece Ankara en iyi liseler ile öğrencilere kaliteli bir hizmet sunan şehirdir.