• odtululerdershanesi@gmail.com

     

    İyi bir meslek sahibi olarak kaliteli bir yaşam sürmenin temel şartlarından biri de iyi bir ilköğretim ve lise eğitimi almaktadır. İlköğretim ve lise döneminde iyi bir eğitim alarak üniversitede kaliteli bir bölüm okunabilir. Aileler, çocuklarının iyi bir eğitim alarak daha iyi yerlere gelebilmesi için çocuklarını son yıllarda devlet okulları yerine alternatif eğitim kurumlarına göndermeyi tercih ediyor. Bu alternatiflerin başında dershaneler, özel okullar, temel liseler ve kolejler gelmektedir. Ankara gibi büyükşehirlerde bu kurumların sayısı oldukça fazladır. Bu eğitim kurumları da gerek ailelere fiyat konusunda daha makul imkanlar sunmak gerek daha çok öğrenciye ulaşmak gerekse de başarılı öğrencileri kurumlarında bulundurmak için Ankara bursluluk sınavı düzenlerler. Bu sınavlarda yakalanan başarıya göre öğrencilere değişen oranlarda burs verilir. Bu sayede kaliteli hizmet daha uygun fiyata alınabilir.

    Özel eğitim kurumları öğrencilere daha iyi hizmet verebilmek için bazı noktalara oldukça dikkat gösterirler. Bu noktaların başında eğitim verilen sınıf mevcudunun az olması gelir. Daha az sayıda öğrenci ile eğitim yapıldığında öğretmen, her bir öğrenciye daha çok zaman ayırabilir. Ayrıca özel eğitim kurumları öğrenciler için psikolojik danışmanlık ve öğrenci koçluğu hizmetleri sunar. Psikolojik danışmanlık hizmetleri ile eğitim dönemi boyunca öğrenciye psikolojik olarak destek olunur. Öğrenci koçluğunda hizmetinde ise öğrencinin yeteneklerini belirlenmesi için çeşitli aktiviteler gerçekleştirilir. Ankara gibi büyükşehirlerde öğrenciler için Ankara bursluluk sınavı düzenlenir ve tüm bu hizmetler daha uygun fiyatlara alınabilir.

    Son yıllarda ülkemizde temel lise, kolej, özel okul gibi özel eğitim kurumlarında öğrenim gören öğrencilerin ailelerine devlet tarafından teşvik verilir. Teşvik uygulamasında çocuklarını özel okula gönderen ailelere okul ücretinin bir kısmının ödemesi yapılır. Bununla birlikte öğrenciler Ankara bursluluk sınavı gibi sınavlara girip başarı göstererek çeşitli oranlarda burs da kazanılabilir. Devlet teşviği ve bursluluk sınavı gibi durumlar sayesinde aileler çocuklarını çok daha uygun fiyatlara özel eğitim kurumlarına gönderebilirler. Dolayısıyla, çocukların Ankara gibi çok sayıda kaliteli özel eğitim kurumunun bulunduğu yerlerde Ankara bursluluk sınavı adı ile yapılan sınavlara girmesi sağlanması son derece önemlidir.